Naučne sesije

Na konferenciji ICEI 2023, četiri naučno-istraživačke sesije pružaju duboki uvid u različite aspekte održive ekonomije i turizma, ključne za proces pridruživanja Evropskoj Uniji.

Naučno-istraživačka – Sesija 1: Finansije i finansijska politika. Ova sesija koncentriše se na vitalne aspekte finansijskog sektora i njegovog uticaja na održivu ekonomiju. Tematika uključuje zeleno osiguranje, koje predstavlja ključan instrument za promovisanje održivih poslovnih praksi i ekološke odgovornosti. Analiza makroekonomskih determinanata poput državnog duga pruža uvid u stabilnost i otpornost ekonomskih sistema, što je od suštinskog značaja za zemlje koje teže pridruživanju EU. Sesija takođe istražuje efikasnost banaka i upravljanje obrtnim kapitalom, što su ključni faktori za održivi ekonomski rast i razvoj.

Naučno-istraživačka – Sesija 2: Marketing, Digitalna ekonomija, Kvantitativna ekonomija. Druga sesija obuhvata širok dijapazon tema koje se kreću od inovativnih marketinških strategija i digitalizacije do kvantitativnih analiza ekonomskih trendova. Marketinški pristupi, uključujući gerila marketing i marketing odnosa, istražuju se u kontekstu njihove sposobnosti da unaprijede turističku atraktivnost i poslovnu efikasnost. Digitalna ekonomija razmatra kako tehnologija transformiše poslovne modele i potiče ekonomsku efikasnost, dok kvantitativna ekonomija pruža statističke uvide koji su ključni za informisano donošenje odluka i planiranje u procesu integracije u EU.

Naučno-istraživačka – Sesija 3: Menadžment. Treća sesija istražuje ključne aspekte menadžmenta, s fokusom na upravljanje turističkim resursima, ruralnim naslijeđem i pristupačnim turizmom. Poseban naglasak stavlja se na održive menadžerske prakse koje ne samo da promoviraju turistički razvoj, već i štite i očuvaju prirodne i kulturne resurse. Ova sesija naglašava značaj integracije održivih menadžerskih pristupa u turizmu kao ključnog faktora u procesu pridruživanja zemalja Evropskoj Uniji

Naučno-istraživačka – Sesija 4: Ekonomska teorija i politika. Četvrta sesija se fokusira na teorijske i političke aspekte ekonomije, sa posebnim naglaskom na javne nabavke, lokalni ekonomski razvoj i trgovinske odnose. Ova sesija pruža uvid u kako ekonomske politike i teorijski okviri mogu biti usmjereni prema postizanju održivosti u ekonomskim aktivnostima i turizmu. Razmatraju se i mikro i makro aspekti ekonomije, te njihov uticaj na procese integracije u EU, uključujući trgovinske razmjene, fiskalnu politiku i konkurentnost proizvodne industrije.

Svaka od ovih sesija pruža temeljitu analizu i uvid u ključne ekonomske i menadžerske teme, ističući njihovu važnost u kontekstu održive ekonomije i turizma, neophodnih za uspješnu integraciju zemalja Jugoistočne evrope u Evropsku Uniju.

U nastavku je predstavljen pregled sažetaka radova, zajedno sa imenima autora, kao i informacijama o fakultetima i univerzitetima na kojima rade ili gdje pohađaju doktorske studije. Ovaj pregled pruža uvid u širok spektar istraživačkih interesa i stručnosti autora, odražavajući raznolikost i bogatstvo znanja koja će biti predstavljena na konferenciji. Sažeci radova pokrivaju različite teme, od finansijske politike i marketinga do digitalne ekonomije menadžmenta, kvantittivne ekonomije i ekonomske teorije i politike, dok lista autora i njihovih institucija svjedoči o međunarodnom karakteru i akademskom prestižu konferencije. Ovi radovi ne samo da doprinose akademskoj diskusiji, već i pružaju praktične uvide koji mogu biti od koristi u donosiocima odluka, posebno u kontekstu održive ekonomije i turizma u procesu pridruživanja Evropskoj Uniji. Predstavljanje ovih radova na konferenciji ICEI 2023 predstavlja važnu priliku za dijeljenje znanja, ideja i najboljih praksi među istraživačima, stručnjacima i studentima iz različitih zemalja i disciplina.

Naučno-istraživačka – Sesija 1: Finansije i finansijska politika

Naučno-istraživačka – Sesija 2: Marketing, Digitalna ekonomija, Kvantitativna ekonomija

Naučno-istraživačka – Sesija 3: Menadžment

Naučno-istraživačka – Sesija 4: Ekonomska teorija i politika