O konferenciji

Globalizirni svijet predvođen najrazvijenijim ekonomijama na početku je pete  industrijske revolucije, a promjene koje ona donosi utjecat će na sve nas. Europska unija jednako kao i druge vodeće ekonomije raspolaže snažnim konkurentskim prednostima koje im omogućavaju da moderniziraju svoju privredu, očuvaju prirodni okoliš i poboljšaju zdravlje stanovnika koji žive u tim zemljama, odnosno da ostanu na putu koncept održivog razvoja. Europska unija  je bila predvodnik u  donošenju Programa Ujedinjenih naroda za održivi razvoj do 2030. i  u potpunosti je predana njegovoj provedbi i čvrsto opredijeljena da istraje na putu prijelaza na niskougljičnu, klimatski neutralnu, resursno učinkovitu i  bioraznolika privredu. U tom kontekstu opredijeljena je na implementaciju politika i programa koji će imati za rezultat: prelaz s linearne na cirkularnu privredu, održiv prehrambeni sistem po konceptu „od polja do stola“,  proizvodnju čiste energije, osiguranje socijalne pravednosti i podrške pravednom prijelazu na održivost.

Važna komponenta održivog razvoja je održivi turizam koji predstavlja „pametno“ raspolaganje turističkim resursima, od kulturnih vrijednosti do prirodnih bogatstava. Ekonomski, društveni i ekološki aspekti održivog turizma predstavljaju izazov velikog broja naučnika iz različitih područja nauke.  Uzimajući u obzir aktualnu digitalnu tranziciju i ubrzani tehnološki razvoj globalnih razmjera za očekivati je da će upravljanje turizmom na održivi način biti olakšano, a uspješnost implementacije inovacija u čitavom turističkom ekosistemu izgledna.

Zemlje Jugoistočne Evrope koje su u statusu zemalja kandidatkinja u članstvo u Europsku uniju pored izazova koji proizilaze iz koncept održivog razvoja imaju i  izazov ispunjavanja uslova na putu za punopravno članstvo na kome moraju proći kroz otvaranje i zatvaranje pretpristupnih pregovora, potpisivanje i ratifikaciju ugovora o pristupanju.  Bosna i Hercegovina, dodatno, mora provesti 14 ključnih prioriteta utvrđenih u mišljenju Europske komisije s naglaskom na područjima demokracije i funkcionalnosti države, vladavine prava, temeljnih prava i reformi javne uprave.

ICEI2023 „Sustainable economy and tourism towards joining the European union“ će pokušati naći odgovore na pitanja dostignutog nivoa primjene koncepta održivog razvoja i koncepta održivog turizma u zemljama JIE, njihovih mogućnosti i prilika da unaprijede i uhvate korak s razvijenim zemljama u implementaciji koncepta održivog razvoja privrede. Svjesni ograničenja proizašlih iz niskog stepena razvoja ovih zemalja i potreba za finansiranjem transformacije privrede na putevima održivog razvoja i ispunjavanja uslova za punopravno članstvo u Europsku uniju, nastojat će se pronaći odgovori namicanja sredstva iz EU programa namijenjenim realizaciji transformacijskih politika i programa.

 U navedenom kontekstu ICEI2023 predstavlja platformu  promoviranja rješenja proisteklih iz naučnih radova i rasprava istraživača i naučnika na teme održivog razvoja i održivog turizma. Učesnici konferencije će se osvrnuti na globalne teme u kontekstu zemalja Jugoistočne Europe i ponuditi odgovore na aktualne izazove održivog razvoja, održivog turizma i ispunjavanja uslova za punopravno članstvu u Europskoj uniji. Tokom konferencije će se također razgovarati i o konkretnim preporukama donosiocima odluka u provođenju politika i programa uspostave koncepta održivog razvoja privrede u zemljama Jugoistočne Evrope.

Aktuelnost centralne teme ICEI2023 „Sustainable economy and tourism towards joining the European union“ , iskustva i tradicija  prethodno održanih sedam konferencija daju nam za pravo najaviti učešće velikog broja eminentnih naučnika, istraživača i stručnjaka iz područja ekonomije i biznisa, kao i naučnika iz srodnih područja, čiji rezultati istraživanja doprinose identificiranju rješenja za uspješno suočavanje sa izzaovima održivog razvoja, održivog turizma, ispunjavanja uslova zemalja Jugoistoče Evrope  na putu za punopravno članstvo u Evropsku uniju.