Evropska unija, kao lider u promoviranju i implementaciji Programa Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030. godine, predstavlja model kako ekonomije mogu balansirati između potreba modernizacije, očuvanja prirodnog okruženja i poboljšanja zdravlja svojih stanovnika. Konferencija će stoga posvetiti posebnu pažnju analizi politika i programa EU usmjerenih ka tranziciji prema niskougljičnoj, klimatski neutralnoj, resursno efikasnoj i biodiverzitetnoj ekonomiji.
Jedan od ključnih aspekata održivog razvoja, koji će biti istražen na konferenciji, jeste održivi turizam. Ovaj koncept predstavlja izazov za znanstvenike iz različitih oblasti, jer obuhvata ekonomske, socijalne i ekološke dimenzije. U sklopu konferencije, istraživači i stručnjaci će razmatrati kako digitalna transformacija i tehnološki napredak mogu pridonijeti upravljanju turizmom na održiv način, kao i uspjehu implementacije inovacija u cijelom turističkom ekosustavu.
Za zemlje Jugoistočne Evrope, koje teže punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, konferencija će biti platforma za razmatranje specifičnih izazova koji proizlaze iz procesa integracije. To uključuje otvaranje i zatvaranje pretpristupnih pregovora, potpisivanje i ratifikaciju pristupnog sporazuma, te posebno za Bosnu i Hercegovinu, implementaciju 14 ključnih prioriteta uspostavljenih u mišljenju Evropske komisije.
Konferencija ICEI 2023 će biti prilika za raspravu o ekonomskim modelima održivog razvoja i strategijama održivog turizma, s ciljem razumijevanja kako zemlje Jugoistočne Evrope mogu usvojiti prakse koje su istovremeno ekološki održive i ekonomski efikasne. Također, fokus će biti na integraciji EU tržišta, ekonomskom uticaju EU fondova, digitalizaciji, obrazovanju, ulozi privatnog sektora, pravnim i institucionalnim reformama, upravljanju prirodnim resursima i socioekonomskoj inkluziji.